12" X 108" Linear Stainless Steel Gas Burner Package (CFP12108DSING)
SKU: CFP12108DSING
UPC: 811560018783
Availability: Usually Ships in 2 to 3 Business Days
Warranty Period: 1 year
Manufacturer: The Outdoor Greatroom Company
BTU's: 140,000 (NG)
Fuel Type: Gas
Part Type: Burners
Adding to cart… The item has been added
12"x 108" Linear Stainless Steel Crystal Fire® Plus Burner is made from commercial grade #304 stainless steel and include a Direct Spark Ignition (DSI) System for Natural Gas and control panel, an emergency stop button, and clear tempered fire glass gems (35 lbs). The Crystal Fire® Plus burner has a higher BTU capacity and upgraded burner construction for a brighter, taller, fuller, more yellow flame. The pan burner design produces a more natural looking flame. Raised and extruded burner ports protect the burner from rain or water. Water safely drains from the perimeter of the pitched burner surface and out the perimeter of the pan.
FEATURES:
  • Direct Spark Ignition System with On/Off operation
  • DSI System comes set up to run on 110V, battery operation optional (CF-DSI-BP)
  • Not field-convertible - Order specific for liquid propane or natural gas
  • Includes Red Emergency Stop Button
  • Limited lifetime warranty on stainless steel, one year warranty on ignition controls
  • UL & ULC Listed, Made in USA, Patent Pending
  • Includes 35 lbs clear tempered fire glass gems
SPECIFICATIONS:
  • Weight - 39.9 lbs
  • Width - 108"
  • Depth - 13.5"
  • Height - 14.38"